„Zakodowana historia ulicy” był to projekt dotyczący historii ulicy Złotej. Projekt pomógł zidentyfikować się uczniom
z miejscem, w którym mieszkają i z którego się wywodzą. Pozwalił zbudować poczucie ważności miejsca, postawę patriotyzmu lokalnego oraz na samodzielnego poszukiwania, odkrywania i poznawania historii.
Przestrzenią do realizowania zadań był obszar ulicy Złotej
a szczególnym przedmiotem zainteresowania były historie kamienic, zakładów pracy w tym fabryki budowy fortepianów
i panin, miejsc związanych z kulturą. Mijane kamienice najczęściej nie kojarzą się młodym ludziom z niczym szczególnym, godnym zatrzymania się i refleksji. Dlatego też odszukanie historii takich miejsc i przywrócenie o nich pamięci było jednym z ważniejszy celów tego projektu. Realizując działania projektowe uczniowie mieli okazję na osobisty
i intelektualny kontakt z przerabianym materiałem, który opierał się na doświadczeniach, przeżyciach, własnych interpretacjach oraz autentycznych kontaktach z innymi. Pozwolił na odkrycie nowych perspektyw, różnych aspektów badanego zagadnienia oraz dał uczniom szansę rozwijania osobistego potencjału.
Działania podejmowane przez uczniów miały wymierny efekt
w postaci sporządzenia dokumentacji poszczególnych kamienic na ulicy Złotej- zebrania ich historii w Archiwum Państwowym oraz wykonania dokumentacji fotograficznej.
Strona ta jest miejscem, w którym zebrane materiały zostaną opublikowane, aby praca wykonana przez uczniów stała się inspiracją dla społeczności lokalnej miasta Kalisza.
